Ile można zyskać po odfrankowieniu kredytu?

Wiele osób wzięło kredyt, kiedy kurs franka był niezwykle niski, teraz Polacy mają problem ze stale rosnącymi ratami kredytu. Coraz więcej osób składa wniosek do sądu o całkowite unieważnienie kredytu lub odfrankowienie. Na czym to jednak polega i czy można coś zyskać na odfrankowieniu kredytu?

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu to nic innego jak podważenie klauzul, które dotyczyły indeksowania zobowiązania w walucie, zostały one zawarte w umowie kredytowej. Odfrankowienie sprawia, że kredytobiorca nie musi już spłacać kredytu w danej walucie, a w złotówkach, dzięki czemu nie ma takiego ryzyka, że wysokość raty się zwiększy. 

Odfrankowienie polega na przeliczeniu kwoty, która pozostała do spłaty na polską walutę, nie zawsze jest to korzystne, ponieważ przeliczenie odbywa się na podstawie aktualnego kursu waluty, co może spowodować, że rata kredytu będzie wyższa, ale z pewnością stabilniejsza.

Jak odfrankować kredyt?

Frankowicze niestety, jeśli chcą odfrankować kredyt, muszą zgłosić sprawę do sądu. Znajdziemy wiele kancelarii prawnych, które zajmują się sprawami kredytowymi. Odfrankowienie kredytu może być korzystne z pomocą prawnika, będziemy mieć wtedy pewność, że nasza sprawa kredytowa zostanie przedstawiona rzetelnie.

Kancelarie pomagają złożyć pozew o cofnięcie umowy kredytowej i o usunięcie klauzul abuzywnych, sąd może całkowicie unieważnić umowę kredytową w CHF lub orzec o odfrankowieniu zobowiązania.

Czy odfrankowienie kredytu się opłaca?

W ostatnich latach frankowicze coraz częściej walczą o sprawiedliwość, a sąd jest przychylniejszy wnioskom. Frankowicz w sądzie może zyskać całkowite unieważnienie umowy, bank będzie musiał wtedy zwrócić wpłacone przez kredytobiorcę kwotą, drugą opcją jest oddanie bankowi tylko nominalnej kwoty kredytu bez odsetek i prowizji, w innych przypadkach sąd może usunąć z umowy niekorzystne dla kredytobiorcy zapisy, to zaś prowadzi do odfrankowienia kredytu.

Opcja przewalutowania kredytu frankowego tak naprawdę opłaca się tylko wtedy, kiedy wartość jednego franka w stosunku do złotówki spada.

Ile można zyskać po odfrankowieniu kredytu?

Nie ma jednego standardowego wzoru, który obliczyłby szacowany zysk z pozwu o kredyt frankowy. Wpływa na to wiele zmiennych, jak np. wzór umowy, ponieważ każdy bank mógł zawrzeć inne klauzule abuzywne. Kredytobiorca przy wygranej sprawie może zyskać nawet 30% zapłaconych rat wraz z odsetkami, a wszystkie następne raty nie będą już zależne od kursu franka szwajcarskiego. Odfrankowienie to najprostszy sposób, by uniknąć spraw sądowych, które mogą ciągnąć się latami.

W internecie można znaleźć kalkulatory, które wyliczą roszczenia, dzięki czemu możesz orientacyjne zobaczyć, ile zyskasz na odfrankowieniu kredytu. W kalkulatorze frankowym należy podać kwotę kredytu, datę wypłaty i inne dane, jak marża banku. W oszacowaniu potencjalnych zysków pomoże też kancelaria frankowa.

Leave a comment