Kredyt w banku czy w parabanku?

Kredyt to zagadnienie, z którym mierzy się wielu Polaków. Rozróżniamy kilka rodzajów kredytów, a większość z nich – jeśli bierzemy je w banku – wiąże się z różnego rodzaju warunkami, które musimy spełnić. Wzięcie kredytu w parabanku na pewno jest dużo prostsze, czy jednak bezpieczne?

Czym charakteryzuje się kredyt w banku?

Kredyty w bankach uważane są za stosunkowo najbardziej bezpieczne i w miarę niedrogie. Często udzielane są na wiele lat, dlatego też ostatecznie ich koszt nie jest bardzo duży – jednak nadal są to produkty, za które musimy zapłacić. Jeśli chodzi o koszty, wszystko zależy od banku. Warto też zauważyć, że na opłacalność kredytu wpływa w dużej mierze polityka monetarna danego kraju i wysokość stóp procentowych. Dokładniej, kredyty bankowe opisują poradniki na kredyt-na-bank.pl, z serwisu dowiesz się, jak działają kredyty w różnych bankach.

Aby dostać kredyt w banku często musimy przedstawić placówce zaświadczenie z pracy, które potwierdza nasze zatrudnienie. Musimy także mieć dobrą historię kredytową, to znaczy na naszym koncie nie powinno być żadnych niespłaconych pożyczek czy długów. Oczywiście dużo trudniej jest dostać kredyt hipoteczny, niż gotówkowy, jednak w obydwu przypadkach będziemy musieli donieść bankowi potrzebne dokumenty.

Co to są parabanki?

Zgoła inaczej sytuacja wygląda w parabankach. Są to, przeciwnie do banku, prywatne instytucje finansowe, które nie posiadają statusu zaufania publicznego. Produkty, które oferują parabanki nie są objęte prawem bankowym, a dowolną formą umowy między kredytobiorcą a placówką. Mimo to, instytucje te stale poszerzają swoją ofertę, kusząc klientów kredytami, chwiówkami oraz różnego rodzaju kartami kredytowymi czy pożyczkami długoterminowymi. Oczywiście, formalności, jakie musimy w tym przypadku wypełnić będą sprowadzone do minimum – często wystarczy tylko dowód i wyciąg z konta. Jednak w przypadku wzięcia kredytu w parabanku trzeba dokładnie przeczytać umowę.

Gdzie wziąć kredyt? Bank czy parabank?

Z kredytem w parabanku jest taki problem jak z chwilówkami czy innymi pożyczkami w instytucjach pozabankowych – są drogie. I choć w obecnych czasach, sporo będą kosztować również kredyty,  możesz mieć pewność, że parabank jako instytucja prywatna prostotę w uzyskaniu kredytu będzie chciał sobie „odbić” za pomocą różnego rodzaju kosztów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagą na właściwe raty kredytu, który zamierzamy wziąć w parabanku, a także wszystkie dodatkowe opłaty – a tych może być całkiem sporo. Parabanki, tak jak instytucje finansowe zabezpieczają się przed niespłaceniem kredytu w terminie doliczając spore koszty za spóźnienie się ze spłatą. Dodatkowo może się zdarzyć, że opłaty będą doliczane na przykład za rozpatrzenie wniosku – co zdarza się jednak również w bankach.

Jeśli chodzi o kredyt w banku, jest to na pewno nieco bezpieczniejsze i jeśli musimy pożyczyć pieniądze, na pewno warto wybrać instytucję bankową. Plusem  parabanków jest jednak luźniejsze podejście do dokumentów, które musisz dostarczyć, aby dostać kredyt.

Leave a comment