Przedsiębiorcy bardzo często zwracają się do banków z prośbą o udzielenie kredytu. Prowadzenie firmy to w końcu nie tylko zyski, ale również koszty związane z przeprowadzaniem inwestycji, czy zatrudnianiem pracowników. Banki oferują tego rodzaju klientom różne możliwości, w tym kredyty przeznaczone wyłącznie dla firm, jak np. kredyt obrotowy. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?
Kredyt hipoteczny a przedsiębiorstwo
W kwestii przyznawania kredytów hipotecznych, banki są wyjątkowo ostrożne i bardzo dokładnie sprawdzają sytuację materialną każdego klienta, który wnioskuje o tego typu pomoc finansową. Ogólnie kredyt hipoteczny omawia w poradnikach kredyt-pod-hipoteke.pl, my natomiast skupimy się na kwestii kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców. Trzeba przyznać, że znajdują się oni w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż traktowani są przez banki bardzo nieufnie.
Na początku warto zaznaczyć, że prowadząc własną firmę, zawsze będziemy przez banki traktowani inaczej niż osoby fizyczne, nawet w sytuacji, gdy będziemy chcieli wziąć kredyt na zakup prywatnej nieruchomości, która w żaden sposób nie będzie związana z działalnością przedsiębiorstwa. Dla banków ogromne znaczenie ma to, skąd czerpiemy dochody, dlatego też faktu bycia przedsiębiorcą nie da się zataić.
Co decyduje o przyznaniu kredytu hipotecznego przedsiębiorcy?
Czynników, które wpływają na to, czy bank udzieli nam kredytu hipotecznego w sytuacji, gdy prowadzimy własną firmę jest bardzo wiele. Jedną z głównych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę jest to, jak długo nasza firma funkcjonuje na rynku oraz w jakiej branży działa. Minimalny okres, przez jaki należy prowadzić firmę, aby móc się w ogóle starać o kredyt hipoteczny, to 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet 2 lata. Do tego branże takie jak gastronomia, hotelarstwo, transport, czy usługi budowlane są znacznie bardziej prześwietlane przez analityków bankowych, a czasem wręcz wykluczane. Sytuacja ta stanowi pokłosie pandemii, która spowodowała, ze wiele tego typu przedsiębiorstw popadło w poważne tarapaty finansowe.
Kolejne brane pod uwagę czynniki, to dochód przedsiębiorstwa oraz jego stabilność. Ocena stabilności finansowej firmy polega na tym, że bank porównuje dochody firmy rok do roku i przyjmuje ten niższy. Stabilność dochodu może być sprawdzana rok lub nawet dwa lata wstecz i jeśli któryś z nich nasza firma zakończyła ze stratą, to niestety musimy pożegnać się z kredytem hipotecznym.
Jak szukać kredytu hipotecznego dla przedsiębiorcy?
Jak widać uzyskanie kredytu hipotecznego będąc przedsiębiorcą nie jest łatwe. Zawiłości oraz trudności, na jakie można się natknąć jest naprawdę sporo i większość osób nie ma o nich pojęcia. Jeśli więc nie chcemy tracić niepotrzebnie czasu i nerwów, to najlepiej poszukać doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże nam przebrnąć przez cały proces i udzieli wartościowych rad, które być może sprawią, że nawet w trudnej sytuacji, uda nam się otrzymać kredyt hipoteczny.