Kątnica endodontyczna – praca stomatologa od podstaw

Praca stomatologa jest bardzo wymagającym zawodem opierającym się na ogromnej ilości wiedzy. Kończąc odpowiednie studia i uzyskując tytuły z poszczególnych profesji ogarnia nas duma. Tak też jest, gdy kolejnym osiągniętym szczeblem w naszej karierze jest otwarcie własnego lub praca w czyimś gabinecie stomatologicznym. Niestety, wielu ludzi nie kontroluje swojego stanu uzębienia oraz jamy ustnej i zgłasza się do dentysty z prośbą o pomoc w momencie pojawienia się bólu. Jest to standardowy błąd popełniany przez ludzi, gdyż wizytę u dentysty powinniśmy planować minimum raz w roku. Ilu z nas odwiedza stomatologa znacznie rzadziej? Liczba ta jest niesamowicie wysoka, a wiąże się to często z obawą przed wizytą. Wielu z nas boi się dentystów. Jak zatem temu zaradzić? Pracując na odpowiednim sprzęcie jakim jest między innymi kątnica endodontyczna. Czym ona jest i w jakim celu wykorzystują ją stomatolog?

Kątnica endodontyczna – sprzęt, na którym pracują stomatolodzy

Aby zachęcić ludzi do częstszych kontroli stanu swojego uzębienia, dentyści wychodzą nam naprzeciw oferując szeroki zakres swoich usług. Profesjonalny sprzęt i odpowiednia wiedza będą czynnikami, które sprawią, że pacjenci częściej będą odwiedzać stomatologów. Oprócz podstawowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego jakim są rękawiczki i maseczki chroniące przed bakteria i zarażeniami, są specjalistyczne sprzęty. Jednym z nich jest kątnica endodontyczna.

Kątnica endodotyczna odpowiada za właściwie wwiercenie się wewnątrz zęba pacjenta. Wykonana ze stali nierdzewnej, a czasem nawet i z tytanu osiąga niesamowicie długi dystans żywotności. Składa się z przycisku, który ułatwia pracę dentyście nawet w asyście rękawiczek. Jest produktem zewnętrznie chłodzonym, co pozwala na zminimalizowanie procesu przegrzewania się produktu. Średnio wykonuje kilkadziesiąt tysięcy obrotów. Charakteryzuje się także możliwością wymiany wiertła. Kątnica endodontyczna jest zatem bardzo istotnym elementem, które bez dwóch zdań musi znaleźć się w każdym gabinecie stomatologicznym.

Kątnica endodontyczna – jaką wybrać?

Mając na uwadze wszystkie wspomniane wyżej właściwości, kątnica endodontyczna powinna zostać zakupiona w specjalistycznym sklepie, najlepiej u sprawdzonego, wykwalifikowanego i cieszącego się dużą popularnością producenta. Kątnica endodontyczna to koszt znajdujący się w przedziale od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych. Stojąc przed dylematem, którą kątnice najlepiej będzie zakupić, warto mieć na uwadze żywotność produktów. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie większa, ale jednorazowa inwestycja niż nieustające dokupowanie lub naprawianie wadliwego sprzętu. Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy kątnica endodontyczna, która ma właściwości wibrujące, nadaje się do dezynfekcji. W obecnych czasach, wiele produktów jest jednorazowych, jednakże te, których zastosowanie określa się na większą liczbę niż jeden raz, należy poddawać procesom sterylizującym i dezynfekującym. Warto to mieć na uwadze chociażby i z tego względu, by zapobiec rozprzestrzenianiu się panującego na świecie koronawirusa.

Kątnica na mikrosilnik a jej zastosowanie

Nasze wizyty u dentysty powinny mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Niestety tak nie jest, a do stomatologa zgłaszamy się wyłącznie wtedy, gdy nas coś boli lub odczuwamy reakcje na zimne bądź ciepłe posiłki. Kątnica endodontyczna umożliwia sprawne leczenie zębów. Mimo swojej stosunkowo głośnej pracy, ułatwia przedostanie się do wewnętrznej części zęba. Dzięki temu lekarz stomatolog z łatwością może zdiagnozować co nam dolega. Kątnica endodontyczna występuje w trzech wariantach: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Każdy z kolorów odpowiada za prędkość wykonywanych ruchów, gdy w użyciu stosowana jest kątnica endodontyczna. Czerwona jest najszybsza, a zielona najwolniejsza i to właśnie ona jest użytkowana przez dentystów na co dzień.

Leave a comment