Kiedy warto zainteresować się kredytem konsolidacyjnym?

Kredyt konsolidacyjny, nazywany też kredytem dla zadłużonych, to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Kiedy warto się zastanowić nad jego zaciągnięciem? Czy faktycznie się opłaca? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązania umożliwiające połączenie kilku zadłużeń w jedno, ze wspólną ratą. Upraszczając, bank, w którym zaciągasz kredyt konsolidacyjny, „spłaca” wskazane zobowiązania, a ty masz już kredyt tylko w jednym miejscu. Czy to się opłaci? I tak, i nie.

Kredyt konsolidacyjny jest tak dopasowywany do twoich możliwości, aby wysokość miesięcznej raty była niższa, niż suma dotychczasowych rat. Aby było to możliwe, konieczne jest wydłużenie okresu spłaty, co automatycznie sprawia, że płacisz więcej odsetek. Po przeliczeniu często okazuje się, że jest to droższe rozwiązanie. Z drugiej jednak strony dla wielu osób może to być wyjście z patowej sytuacji finansowej. Kredyty konsolidacyjne warto poznać, czytając poradniki, np. na konsolidujkredyt.pl, poszukaj tam więcej informacji o tym, kiedy i jak warto je zaciągnąć.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Skoro kredyt konsolidacyjny jest droższy, to po co się na niego decydować? Aby zoptymalizować domowy budżet oraz uniknąć jeszcze większych długów. Konsolidacja opłaca się w sytuacji, gdy zaczynasz mieć problemy ze spłatą rat, obawiasz się, że w końcu zaczniesz płacić po terminie lub wręcz zalegać z ratami. Wtedy nie dość, że będziesz musiał płacić dodatkowe odsetki, wynikające ze zwłoki (które jednocześnie zwiększają koszt zobowiązania), to informacja o tym może trafić do Biura Informacji Kredytowej. A to znacząco pogarsza twoją zdolność kredytową, w przyszłości możesz mieć problemy z przyznaniem kolejnego zobowiązania.

Tylko, co istotne, konsolidacją warto zainteresować się jeszcze zanim popadniesz w poważne tarapaty finansowe. Dlaczego? Ponieważ jeśli przestaniesz spłacać swoje zadłużenia, staniesz się niewiarygodnym klientem i bank może odrzucić twój wniosek. Zwłaszcza jeśli będzie wymagać przedstawienia harmonogramu spłat oraz dowodu spłaty ostatniej raty. Dlatego pamiętaj o takiej możliwości i skorzystaj z niej, zanim będzie za późno.

Jak znaleźć korzystny kredyt konsolidacyjny?

Chcesz znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny? Wcale nie musisz sprawdzać każdej oferty banku z osobna, są inne sposoby, które pokrótce przedstawimy.

Pierwszy z nich to przeglądanie rankingów kredytów konsolidacyjnych. Tutaj ważne jest, aby były aktualne (z danego miesiąca) oraz przygotowane przed ekspertów, którzy wskazują, jakie kryteria były brane pod uwagę podczas tworzenia porównania.

Drugą metodą są kalkulatory i porównywarki kredytów konsolidacyjnych. To narzędzia, które zbierają oferty banków i przedstawiają je w ujednolicony sposób, wskazując na najistotniejsze parametry, takie jak oprocentowanie, prowizja i RRSO. Aby z nich skorzystać, wystarczy określić kwotę zobowiązania oraz okres spłaty. Bardziej zaawansowane porównywarki pokazują też, ile wyniesie kwota do spłaty oraz miesięczna rata. Aczkolwiek to należy potraktować jako orientacyjne sumy, ponieważ ostateczne warunki przedstawi ci bank po przeanalizowaniu twojej zdolności kredytowej.

Leave a comment