5 sposobów, na proste oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy może być bardzo proste. Tyle tylko, że nie bardzo potrafimy to robić. Nic dziwnego, właściwie gdzie mieliśmy się tego nauczyć? W szkole? Tam nikt nie rozmawia o pieniądzach. Jak nauczyć się oszczędzania?
1. Przypomnij sobie dzieciństwo
Nic prostszego, zapewne miałeś kiedyś świnkę skarbonkę, a przynajmniej wiesz, jak ona wygląda. Po prostu wróć do tego czasu i wrzucaj do niej wszystkie drobniaki, które masz w portfelu.
2. Baw się
Skarbonka sprawdzi się w przypadku, gdy sam nie będziesz się oszukiwał. Nie ma nic gorszego niż znalezienie w niej samych dziesięciogroszówek lub jeszcze gorzej, samych groszy. Dlatego warto ustalić, że do skarbonki trafiają wybrane monety np. pięciozłotówki. Nadal składanie będzie praktycznie nieodczuwalne, a uzbierana kwota stanie się zdecydowanie wyższa. Policzmy, jedna piątka dziennie to po miesiącu 150 zł. Całkiem przyzwoita sumaka, prawda?
3. Zautomatyzuj oszczędzanie
Tyle tylko, że nie każdy płaci za zakupy żywą gotówką i coraz częściej na co dzień nie mamy przy sobie w ogóle pieniędzy. Karta, telefon czy zegarek to równie dostępne możliwości dokonywania płatności za zakupy. Dlatego warto na naszym koncie ustawić opcje automatycznego zbierania końcówek od wykonanych transakcji. Większość banków ma w swojej ofercie programy, w których z pozycji rachunku ustawiamy parametry odkładania: do pełnych złotych czy procentowego zaokrąglania sumy transakcji. Wydajemy 6 zł na kawę, a transakcja zaokrągla się do 10 zł. Tle znika z naszego konta, tyle że 4 zł trafia na konto oszczędnościowe.
4. Wyznacz cel
Musisz ustalić, na co odkładasz pieniądze. Samo składanie nigdy się nie uda, jeśli nie będziesz oszczędzać na coś, na czym naprawdę ci zależy. Pamiętaj tylko na początku, aby nie ustawić poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli założysz, że składasz na nowe Porsche, raczej ci się szybko nie uda i tylko się zniechęcisz, patrząc jak, odległy jest twój cel. Zdecydowanie bardziej realny jest nowy laptop czy wyjazd na majówkę.
5. Stwórz budżet domowy
To rzecz jasna najbardziej racjonalna i skuteczna metoda oszczędzania. Dokładnie rozliczasz swoje przychody i wydatki i wyliczoną kwotę nadwyżki odkładasz na konto oszczędnościowe. Najlepiej robić to zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, wtedy pieniądze nie rozejdą się nam na zupełnie inne cele.

Leave a comment