Kredyt hipoteczny spłaca dzisiaj co dziesiąty Polak. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż czasy, kiedy człowiek mógł odłożyć tak pokaźną ilość gotówki, pozwalającą na zakup mieszkania bez kredytu, minęły bezpowrotnie. Życie jest drogie, więc nie bardzo jest z czego odłożyć, a i ceny mieszkań poszły w górę. Kredyt hipoteczny obłożony jest szeregiem wymogów, które trzeba spełniać w tym, osiągać odpowiednia wysokość zarobków. Tym zagadnieniem zajęliśmy się w niniejszym artykule.
Kredyt hipoteczny – zdolność kredytowa
Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego należy do banku i uzależniona jest od rodzaju wybranego zobowiązania. W każdym jednak wypadku wiąże się ona ze zdolnością kredytową. Jest to kluczowy element całego procesu weryfikacji, gdyż bank musi mieć pewność, że wnioskodawca będzie spłacać zaciągnięte zobowiązanie bez opóźnień i jednocześnie, będzie go stać na opłacanie bieżących kosztów utrzymania. Dlatego pod lupę brana jest historia kredytowa, to czy wnioskodawca nie ma żadnych zadłużeń, a wszystkie aktualne zobowiązania spłaca w terminie. Oprócz tego sprawdzane są miesięczne dochody, koszty utrzymania, źródło dochodów oraz branża, w jakiej pracuje potencjalny kredytobiorca. To tylko nieliczne wymagania, jakie trzeba spełnić, starając się o tego typu wsparcie finansowe. Więcej o tym, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym podaje publikacja na finansierra.pl.
Jakie zarobki przy kredycie hipotecznym?
To, ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny, zależy od tego, jaką nieruchomość planuje się kupić. Inne bowiem trzeba wykazać dochody, kupując kawalerkę, a innymi w przypadku 3-pokojowego mieszkania. Istotne są także warunki samego kredytu i oferta określonego banku. Najprostszym sposobem na wyliczenie tego, jaką kwotę kredytu można zaciągnąć, jest pomnożenie miesięcznego wynagrodzenia razy 80. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że pracownik banku będzie poszukiwał znacznie dokładniejszych informacji dotyczącej indywidualnej sytuacji finansowej. Jeśli zatem wnioskodawca spełni wszystkie wymagania banku, to zakładając, że zarabia najmniej 2 000 złotych netto, wówczas może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 160 000 złotych. Jest to kwota wystarczająca na zakup 50-metrowego mieszkania z dwoma pokojami. Cena mieszkania oczywiście ma związek z danym miastem, regionem oraz tego, czy jest to rynek wtórny, czy pierwotny. Ogólnie rzecz biorąc wysokość osiąganych dochodów, powinna być raczej wysoka, gdyż wówczas ma się większe szanse na uzyskanie kredytu.
Kto może dostać kredyt hipoteczny?
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że wiek ma duży wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Minimalny próg to 18 lat. Banki chętnie udzielają kredytu młodym ludziom, nawet jeśli ich zdolność jest mniejsza. Wiąże się to po prostu z okresem, na jaki zaciągane jest dane zobowiązanie. Okres kredytowania jest długi, bo trwa aż 35 lat, dlatego podczas weryfikacji bank liczy, ile wnioskodawca będzie miał lat, gdy umowa będzie się kończyła. Dlatego też emerycie, mimo stałego dochodu, nie zawsze uzyskują pozytywną ocenę. Często udzielenie kredytu osobom starszym wiąże się z koniecznością wykupienia polisy na życie oraz dokonaniu cesji na bank lub uiszczenie wysokiego wkładu własnego. Ma to na celu zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy i ułatwienie bankowi ich odzyskanie w przypadku śmierci kredytobiorcy.