Jak płacić w sklepach bezpiecznie, nie używając gotówki?

Obecnie mamy kilka sposobów płacenia za zakupy bez konieczności posiadania realnej gotówki w portfelu. Są to jak najbardziej bezpieczne metody, które pozwalają na dokonanie szybkiej zapłaty w sklepie. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Jak płacić w sklepie bezgotówkowo?

Już od kilku lat dość głośnio mówi się o tym, by społeczeństwo zaczęło korzystać więcej z operacji bezgotówkowych. Pod wieloma względami jest to zarówno bezpieczniejsze, wygodniejsze, jak i szybsze rozwiązanie, a sposobów na to jest obecnie kilka. Oprócz korzystania ze standardowej karty płatniczej w postaci plastikowej dyskietki można skorzystać także z kart wirtualnych w telefonie, a także wykorzystać do tego celu specjalną aplikację blik.

BLIK

Jednym z popularniejszych sposobów płacenia za zakupy w sklepach jest korzystanie z aplikacji blik. Nie konieczności podawania przy tym numeru karty czy logowania się na swoje konto bankowe. W jaki sposób się płaci tą metodą i co to jest blik, sprawdzisz na www.odkryty.net. Wbrew pozorom to naprawdę proste i szybkie rozwiązanie. Należy pobrać kod z aplikacji mobilnej, następnie przepisać go na terminalu płatniczym, a na końcu potwierdzić wykonanie płatności. Dotyczy to oczywiście zarówno zakupów dokonywanych bezpośrednio w sklepie, jak i online.

Karty zbliżeniowe

To zdecydowanie jedna z najbardziej tradycyjnych metod płatności bezgotówkowej. Wystarczy mieć ze sobą kartę debetową, którą otrzymuje się przy okazji posiadania konta osobistego w danym banku. Można jej używać w sklepach bez konieczności noszenia gotówki. Płaci się zbliżeniowo, przykładając kartę do terminala, albo wsuwa się ją do urządzenia i wpisuje kod pin, by zatwierdzić transakcję. Nic więcej nie trzeba robić.

Karty w telefonie

Inną opcją jest skorzystanie także z wirtualnych kart debetowych, które zainstalowane są w naszych telefonach. W tym wypadku nie trzeba nawet mieć jej ze sobą, by móc zapłacić za zakupy w sklepie. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację powiązaną z naszym kontem, poprzez mobilną bankowość. Oczywiście tu konieczne będzie posiadanie odpowiedniej aplikacji w telefonie. Gdy już ją ma, można wówczas płacić w sklepie poprzez przybliżenie telefonu do terminala i ewentualne potwierdzenie transakcji za pomocą kodu PIN.

Czy metody płatności bezgotówkowej są bezpieczne?

Patrząc na wybór różnych metod płatności bezgotówkowej, można zastanowić się nad kwestią tego, czy jest to w ogóle bezpieczne. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – tak, jest to bezpieczne. Wszystkie z wymienionych sposobów powiązane są z systemami bankowymi, które posiadają jednocześnie jedne z najlepszych zabezpieczeń.

Owszem, zawsze można zgubić kartę lub telefon, ale równie łatwe jest ich zastrzeżenie. Korzystanie z aplikacji także nie powinno budzić naszych zastrzeżeń, jako że one także są zabezpieczone. Oczywiście warto przy tej okazji dodatkowo dopilnować, by na przykład nasz telefon miał odpowiedni program antywirusowy. Pieniądze w końcu też możemy zgubić lub ktoś może je nam ukraść, do tego wciąż trzeba pilnować stan portfela, by nie zostać zaskoczonym jego pustką już przy kasie w sklepie.

W dobie koronawirusa także ma to duże znaczenie. Korzystanie z karty czy telefonu, takie zakupy trwają krócej, a także ogranicza się znacząco kontakt poprzez wymianę gotówki.

Leave a comment