Projektowanie ogrodu krok po kroku

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Coraz więcej ludzi samodzielnie projektuje swoje ogrody bez korzystania z usług architekta krajobrazu. Jak zaprojektować ogród poprawnie? Nie martwić się o nieprzewidziane problemy, czy niezadowalający wygląd ogrodu. Cóż, przekonamy się w tym artykule.

Zaplanowanie kosztów

Najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić przed samym projektowaniem to zaplanowanie kosztów. Przecież nie chcemy, aby nagle okazało się, że nie możemy wydać więcej pieniędzy i musimy porzucić plany co do estetycznego, stylowego ogrodu. Na początek pomyślmy, jaką kwotę moglibyśmy wydać. Gdy już to zrobimy, podzielmy ten budżet na poszczególne fragmenty ogrodu. Nasz zaplanowany budżet przyda nam się szczególnie później.

Techniczny Plan ogrodu

Nadszedł czas na rozrysowanie planu naszego ogrodu. Powinniśmy go naszkicować w skali 1:100 (100 razy mniejszy niż w rzeczywistości). Jednostki długości musimy podawać w milimetrach, aby zachować potrzebną precyzję. Aby stworzyć czytelny projekt ogrodu, na początek szkicujemy zarys działki. Robiąc to, zaznaczamy wszelkie wgłębienia, pagórki oraz ewentualne progi. Bardzo ważne jest też zaznaczenie instalacji elektrycznej, wodociągowej, gazowej oraz kanalizacyjnej. Jeżeli chcemy wywołać dodatkowy efekt wizualny, możemy także zaznaczyć miejsce padania światła. Mamy także możliwość zaznaczyć większe obiekty, aby wziąć je pod uwagę podczas dalszego planowania.

Charakter Działki

Teraz możemy wybrać charakter ogrodu. Tutaj mamy dużą swobodę. Dla przykładu załóżmy, że tworzymy projekt ogrodu na skarpie. Wybieramy różowe oraz brunatne barwy z dużą ilością dochodzącego światła. To tylko jeden przykład. Możliwości jest nieskończenie wiele. Pamiętajmy tylko o ważnych czynnikach podczas dobierania charakteru działki. Niekorzystny teren zieleńca może pokrzyżować nam plany.

Przestrzeń

Zaplanowanie struktury ogrodu jest bardzo istotne przy późniejszym doborze roślin, jak i innych elementów. Jeżeli mamy dużą ilość terenu do zagospodarowania, to mamy większą ilość możliwości. Przy dużym ogrodzie mamy możliwość utworzenia luźnej przestrzeni, wypełniając ją niewielką ilością krzewów oraz drzew owocowych tworząc niewielki sad. Możemy także nieco bardziej zagospodarować tę przestrzeń poprzez posadzenie większych ilości krzewów oraz drzew z dodatkiem rabat tworząc ogród angielski. Nawet posiadając małą ilość terenu, możemy sprawić, aby nasza działka była praktyczna i estetyczna. W takim wypadku możemy stworzyć ogród miejski lub podmiejski, skupiając się głównie na sadzeniu wysokich krzewów przy ogrodzeniu, dzięki czemu środkowa część ogrodu jest otwarta i sprawia wrażenie większej.

Dobieranie roślin do ogrodu

Zbliżamy się do części z największą swobodą, czyli dobieraniem roślin. Aby ułatwić sobie to zadanie, mamy możliwość skorzystania z aplikacji do projektowania ogrodu. Ich wybór jest bardzo duży, więc warto poszukać takiej, która będzie odpowiadać nam najbardziej. Selekcja roślin zależy szczególnie od charakteru ogrodu, który wybraliśmy. W tym artykule będziemy trzymać się powyższego przykładu ogrodu na skarpie. Aby utworzyć brunatno – fioletowy odcień dobieramy lawendę, oprócz stworzenia bazowego koloru ogrodu wprowadzi do niego piękny zapach. Następnie, aby sprawić, żeby nasz zieleniec był bardziej kolorowy, chcemy dodać do niego trochę różu. Aby to zrobić, możemy posadzić w nim wiśnię ozdobną, wiosną w połączeniu z lawendą sprawi, że nasz ogród będzie rozkwitał. Przy dobieraniu roślin należy pamiętać o zakwaszeniu gleby. Jeżeli posadzimy rośliny, które nie mogą rosnąć na zbyt kwaśnej lub zasadowej glebie, to będą bardzo szybko przekwitać oraz nie będą prezentowały się za dobrze. Aby nasza działka ładnie się prezentowała, musimy też pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. Które z nich będą prezentowały się dobrze, a które nie do końca. Najlepiej jest dobierać kolory pokrewne, takie jak brunatny oraz fioletowy, chociaż niektóre kolory kontrastujące prezentują się naprawdę dobrze. Na przykład czerwień i zieleń czy żółć oraz fiolet.

Dodatkowe obiekty

W ogrodzie rośliny to nie wszystko. Dodając akcesoria takie jak ławki czy ścieżki, możemy sprawić, że nasz zieleniec nabierze zupełnie innego wyglądu. W ogrodzie bardzo dużą rolę gra oświetlenie. Dzięki zamontowaniu odpowiedniego oświetlenia w odpowiednim miejscu będziemy mogli podziwiać naszą działkę nawet nocą. Jeżeli mamy wystarczającą ilość miejsca to możemy także zbudować oczko wodne w centralnej części ogrodu. To da nam także możliwość zasadzenia przy nim kolejnych roślin takich jak Kosaciec Irys. Świetnym pomysłem jest zbudowanie lub kupienie karmika dla ptaków. Dzięki temu nie tylko nasz ogród będzie jeszcze lepiej się prezentował, ale także w porach letnich będzie regularnie odwiedzany przez ptaki. Gdy zostanie nam jeszcze dodatkowa przestrzeń, której nie potrzebujemy, to dobrym pomysłem jest budowa altany, w której będziemy przesiadywać podczas upalnych dni.

Podsumowanie

Omówiliśmy projektowanie ogrodu od rozrysowania działki, przez dobór roślin do dodawania akcesoriów. Jeżeli uwzględnimy wszystkie koszty i ilość wolnego miejsca, to ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Leave a comment