Przegląd samochodu firmowego, zwłaszcza w leasingu, obowiązuje tak samo, jak osoby fizyczne. Każda firma leasingowa zamieszcza w warunkach ogólnych umowy zobowiązanie do przeprowadzania okresowych przeglądów. W poniższym artykule opisujemy, co trzeba wiedzieć na temat przeglądu samochodu firmowego.
Kiedy przegląd samochodu firmowego?
Jak wspomniano, wykonanie badania technicznego samochodu firmowego jest obowiązkowe. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych o dopuszczalnej masie 3,5 tony oraz motocykla czy przyczepy. Badania wykonać należy przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego. Kolejne badania należy przeprowadzać przed upływem następnego roku od dnia ostatniego badania. Zasady te nie dotyczą jedynie pojazdu przewożącego towary zakwalifikowane jako niebezpieczne, taksówki czy pojazdów zasilanych gazem. Dokładniej, to co sprawdzane jest na przeglądzie wyjaśnia art na motostyle.pl.
Przegląd samochodu firmowego – leasing
W praktyce leasingodawca nie pilnuje i nie weryfikuje stanu technicznego leasingowanego samochodu, nawet jeśli zastrzega sobie takie prawo w umowie. Jest to spowodowane tym, że to leasingobiorca dysponuje nim na co dzień tak, jakby był jego właścicielem i w jego geście leży to, aby zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze. Dlatego często przedsiębiorcy przeprowadzają badanie techniczne nie w autoryzowanych serwisach, gdzie koszty są bardzo wysokie, ale w „zwykłych” warsztatach, do których dostarczają zakupione części do auta, gdy potrzebna jest naprawa. Niezależnie od sposobów mających uchronić przedsiębiorców od wysokich kosztów związanych z przeglądem technicznym oraz ewentualnymi naprawami, tego obowiązku trzeba dopełnić. Gdyż jeśli dojdzie do sytuacji, w której przedsiębiorca będzie chciał zwrócić samochód do leasingodawcy, a w dokumentach auta nie będzie pieczątki z serwisu, ani informacji o ostatnim przeglądzie, wówczas poniesie on konsekwencje. Najczęściej w takiej sytuacji przedsiębiorca jest obciążany kosztami napraw.
Badanie techniczne – czy można wrzucić w koszty?
Od przeglądu technicznego można odprowadzić podatek VAT z faktury wystawionej przez określony warsztat. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT. Kolejnym kryterium jest typ samochodu, który decyduje o tym, czy zwrócone zostanie 50, czy 100% podatku. Jeśli jest to samochód ciężarowy, wtedy przysługuje 100% VAT z wystawionej faktury. Jeśli przedsiębiorca posiada auto osobowe, wówczas możliwe jest odprowadzenie 50%. Pozostała część podatku zwiększa koszty uzyskania przychodu.