Dzisiaj roboty spawalnicze są już powszechnie stosowane. Wypierają one klasyczne urządzenia ręczne, ponieważ pracują szybciej i dokładniej. Poza tym są bezpieczniejsze. W przypadku sprzętu ręcznego konieczność posiadania uprawnień do jego obsługi jest oczywista. Czy operator robota spawalniczego również musi przejść jakiś kurs?
Roboty spawalnicze i ich obsługa
Spawanie zrobotyzowane nie wymaga dużej aktywności ze strony operatora. Wydawać by się mogło, że obsługa robota spawalniczego jest prostym zadaniem. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Z jednej strony producenci dokładają starań, aby praca operatora robota spawalniczego była jak najprostsza. Dowodzą tego choćby roboty spawalnicze oferowane przez Cloos – https://www.cloos.pl/robotyzacja/roboty,g5. Z drugiej strony programista robotów spawalniczych musi posiadać wiedzę dotyczącą tego, jakie parametry pracy urządzenia ustawić.
Innymi słowy, obsługa robota spawalniczego wymaga posiadania dużej, specjalistycznej wiedzy. Można ją nabyć podczas kursów dla programistów robotów spawalniczych. Takie kursy dostarczają wiedzy o poszczególnych parametrach pracy robota spawalniczego.
Programista robotów spawalniczych — jakie parametry ustawia?
Przyjrzyjmy się bliżej kwestii tego, na czym właściwie polega obsługa robota spawalniczego. Otóż programista każdorazowo musi określić parametry pracy urządzenia. Do najważniejszych należy niewątpliwie kolejność poszczególnych czynności. Chodzi tutaj m.in. o tempo:
- z jakim wysuwany jest metalowy drut,
- z jakim jest on spalany,
- z jakim emitowany jest gaz.
Spawanie zrobotyzowane polega na wysuwaniu metalowego drutu i jego spalaniu, wskutek czego powstaje jeziorko spawalnicze, w wyniku czego dochodzi do powstania spawu. Bardzo dużą rolę odgrywa jego jakość. Operator robota spawalniczego musi zdecydować, jakie najszybsze tempo umożliwi otrzymanie spawu wysokiej jakości. Określa również, jak szybko drut będzie spalany. Jeśli chodzi o gaz, pełni on funkcję osłonową. Im szybsze i intensywniejsze spalanie, tym więcej gazu potrzeba.
Poza wymienionymi powyżej kwestiami programista robotów spawalniczych ustawia również inne parametry. Do najważniejszych należy z pewnością położenie drutu. Chodzi o to, jaka będzie jego odległość od spawanego materiału. Trzeba też przypomnieć o tym, że roboty spawalnicze wykonują swoje zadania dzięki wytwarzaniu łuku elektrycznego. To on sprawia, że dochodzi do spalania drutu. Napięcie łuku, a tym samym jego długość, to kolejny parametr, o którym decyduje operator.
Bezpieczne spawanie zrobotyzowane, czyli kursy na roboty spawalnicze
Nie ma wątpliwości, że roboty spawalnicze stwarzają mniejsze zagrożenie dla pracowników, niż tradycyjne urządzenia ręczne. Przede wszystkim dlatego, że przez większość czasu operator nie ma z robotem spawalniczym bezpośredniego kontaktu. Trzeba jednak przestrzegać zasad i dobrze znać urządzenie, aby ryzyko wypadku zminimalizować niemal do zera. Operatorzy uczą się o tym podczas kursów.
Zarówno dla najwyższej jakości efektów spawania zrobotyzowanego, jak i jego bezpieczeństwa, obowiązkowe jest zaliczenie egzaminu praktycznego z obsługi robota spawalniczego. Do egzaminu przygotowujemy się podczas kursu. Każdy, kto chce obsługiwać te maszyny, powinien wziąć w nim udział, a następnie zdać egzamin. To ogromna dawka wiedzy, która nie tylko pozwoli nam pracować szybko, ale i efektywnie.