Usuwanie danych – 3 szybkie i pewne sposoby

Kupowanie nowego komputera jest zawsze ekscytujące. Nie możesz się doczekać, aby go skonfigurować i wykorzystać jego moc. Przenosisz dane ze starego komputera i wtedy uświadamiasz sobie problem: co zrobić ze starym komputerem i tymi wszystkimi danymi, które zebrałeś na nim przez lata użytkowania?

Problem staje się szczególnie dotkliwy, jeśli stary komputer chcesz oddać znajomemu lub członkowi rodziny.

Bo przecież nie chcesz sprzedawać ani oddawać swoich danych osobowych razem z komputerem. Kto wie, jak to mogłoby się skończyć i gdzie w końcu wylądowałyby Twoje dane.

Doskonale wiesz, że usuwanie danych nie polega na umieszczeniu ich w koszu. Nawet jeśli następnie go opróżnisz. Wszyscy wiedzą, że takie działanie nie powoduje całkowitego usunięcia plików. Po prostu ukrywa je przed systemem operacyjnym, dopóki nie zostaną nadpisane. Każdy, kto ma odpowiednie narzędzia, może je odzyskać. Zgadza się – Twoi przyjaciele i członkowie rodziny prawdopodobnie nie mają wiedzy ani powodu do kradzieży tych informacji. Jednak haker lub wirus, których nieświadomie wpuszczą do systemu, może te dane łatwo znaleźć.

Jak więc na dobre pozbyć się poufnych informacji? Mam trzy sposoby, dzięki którym nikt nigdy nie będzie w stanie odzyskać twoich prywatnych danych. Muszę zaznaczyć, że te instrukcje dotyczą konwencjonalnych magnetycznych dysków twardych. Nie będą działać dobrze z nowszymi dyskami półprzewodnikowymi. Te zwykle mają własne wbudowane programy i systemy do usuwania informacji. Skontaktuj się z producentem dysku albo z profesjonalną firmą, która ma w swojej ofercie usuwanie danych, aby dowiedzieć się, jak ten proces przeprowadzić

Usuwanie danych przez całkowite wyczyszczenie dysku twardego

Najszybszą metodą na usuwanie danych jest sformatowanie dysku twardego. Możesz to zrobić ręcznie lub po prostu ponownie zainstalować system Windows. Formatowanie znacznie utrudnia kradzież danych, ale nie blokuje całkowicie takiej możliwości. Aby naprawdę pozbyć się wszystkiego, użyj programu, który nadpisuje wszystkie dane losową zawartością. Znajdziesz takie programy w Internecie. Oczywiście pozostawia to pusty dysk. Musisz ponownie zainstalować system operacyjny i programy, by móc korzystać z komputera.

Usuwanie danych poufnych

Istnieje jednak sposób, aby całkowicie usunąć dane osobowe, pozostawiając system Windows i programy w spokoju. Możesz to zrobić, nawet jeśli nie pozbędziesz się komputera. Robią to takie programy jak Eraser dla Windows lub Permanent Eraser dla Mac. Wielokrotnie zapisują usunięte informacje, ale pozostawiają system i programy, które wybierzesz.

Usuwanie danych – zupełnie zniszczenie dysku twardego

Kiedy potrzebujesz pewności najwyższego rzędu – zniszcz dysk twardy. To najpewniejszy sposób na usuwanie danych. Można przeprowadzić fizyczne zniszczenie – np. wiertarką, lub umieszczenie dysku w silnym polu elektromagnetycznym. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie wykonać tych czynności w domu. Udaj się do najbliższego warsztatu ślusarskiego i poproś o wykonanie takiej usług. Coraz więcej jest firm komputerowych, które świadczą takie usługi. To rozwiązanie jest tym korzystniejsze, że prawdopodobnie na miejsce starego dysku, będziesz pewnie chciał zamontować nowy. Powodzenia!

Leave a comment