Jak klinika kardiologii pomoże zadbać o serce?

Dla wielu osób klinika kardiologii to miejsce, o które odwiedzinach nie myślą. To błąd, ponieważ w klinice nie tylko leczy się już zaawansowane schorzenia, ale też przeprowadza się konsultacje. Mają one charakter profilaktyczny. Dzięki regularnie przeprowadzanym konsultacjom możemy szybko wykryć niebezpieczne schorzenia. Są one szczególnie ważne, jeżeli w naszej rodzinie występowały choroby serca czy układu krążenia. Sygnałem, którego nie należy lekceważyć są takie dolegliwości jak: kołatania serca, bóle w okolicy serca i podwyższone ciśnienie. Klinka kardiologii to miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o najważniejszy mięsień w swoim organizmie.

Jakie badania oferuje klinika kardiologii?

Oprócz konsultacji (zarówno ogólnych, jak i specjalistycznych) klinika kardiologii wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, aby przeprowadzić wiele ważnych badań. Jest wśród nich: echo serca przezklatkowe, holter EKG, echo serca przezprzełykowe czy testy wysiłkowe. Echo serca przezprzełykowe jest najczęściej wykonywane u chorych z wrodzonymi wadami serca, chorobami aorty, sztucznymi zastawkami serca oraz przy podejrzeniu wielu innych schorzeń. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Znieczula się gardło pacjenta, który leży na lewym boku z lewą ręką pod głową. Następnie wprowadza się gastrofiberoskop z sondą do przełyku. Po badaniu odczuwa się lekki dyskomfort, jednak przemija on po kilku godzinach. Dzięki temu, że przełyk przylega bezpośrednio do serca, obrazy uzyskiwane za pomocą echa serca przezprzełykowego są bardzo szczegółowe. Z kolei echokardiografia przez klatkowa wykorzystuje zjawisko echa ultra dźwięków (popularne USG). Holter EKG pozwala natomiast na zapis i analizę sygnału EKG zebranego w różnych sytuacjach, zarówno klinicznych, jak i poza klinicznych. Z kolei testy wysiłkowe (EKG wysiłkowe) umożliwiają ocenę ukrwienia serca w trakcie wzmożonego wysiłku. W celu ich przeprowadzenia wykorzystuje się bieżnię lub cykloergometr rowerowy.

Profilaktyka to podstawa

Klinika kardiologii to miejsce, w którym eksperci kompleksowo zajmą się Twoimi dolegliwościami dotykającymi układ sercowo-naczyniowy oraz chorobami towarzyszącymi. Musisz jednak pamiętać, że dzięki odpowiedniej profilaktyce i zdrowemu trybowi życia unikniesz wielu schorzeń. Twoje serce pracuje bez ustanku, pompując krew do naczyń krwionośnych. Na co dzień nie zastanawiamy się, jak bardzo niesamowitym jest organem. Co więcej, wpadamy w mnóstwo nawyków, które mają negatywny wpływ na serce. Czego należy się wystrzegać, aby bijące centrum naszego organizmu utrzymać w dobrej formie? Przede wszystkim zrezygnuj z papierosów i innych używek. Według badań prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca jest wyższe o 30% u osób mających kontakt z dymem papierosowym. To ważna informacja również dla biernych palaczy, którzy wdychając niebezpieczny dym, mogą przepłacić to kondycją swojego serca! Bardzo ważna w profilaktyce chorób serca jest dieta. Powinny znajdować się w niej zdrowe tłuszcze, czyli te które znajdziemy w rybach, oliwie czy orzechach. Nie należy zapominać o aktywnym trybie życia i odpowiedniej ilości snu!

Leave a comment