Wycinanie wodą — czy to dobry sposób na obróbkę szkła i plastiku?

Maszyny do cięcia wodą są powszechnie stosowane od wielu lat. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne mają one możliwości. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, czy wycinanie wodą znajduje zastosowanie w przypadku takich materiałów, jak szkło i plastik.

Cięcie wodą, czyli prosta metoda i doskonałe efekty

Zasada działania maszyny waterjet, jak określa się sprzęt do cięcia wodą, jest bardzo prosta. Urządzenie emituje wodę pod wysokim ciśnieniem, które nadaje jej ”siły” do przecinania materiałów. Dla jej wzmocnienia, do wody można dodać materiał cierny. I to w zasadzie tyle — zasada działania jest tu bardzo prosta. 

Aby wycinanie wodą przynosiło pożądane rezultaty, niezbędne jest uzyskanie odpowiednich parametrów. Chodzi tutaj przede wszystkim o ciśnienie wody i szerokość strumienia. Dla użytkownika istotna jest też sprawność i wytrzymałość sprzętu. Najwyższą jakość cięcia wodą gwarantują tylko najlepsze urządzenia, od renomowanych marek. Niewątpliwie takie maszyny posiada polska firma Eckert oferująca cięcia wodą.

Przedsiębiorstwo działa już od ponad 30 lat. Przez ten czas zdobyło wiedzę i doświadczenie, umożliwiające produkcję jednych z najlepszych urządzeń do cięcia wodą na rynku. Sprzęt ten działa na prostej zasadzie, jednocześnie zapewniając doskonałe parametry pracy. Jak specyfika cięcia wodą przekłada się na jego wykorzystanie do obróbki szkła i plastiku?

Wycinanie wodą w szkle

Szkło to jeden z najtrudniejszych w obróbce materiałów. Z jednej strony jest bardzo twardy, co samo w sobie stanowi problem. Z drugiej jest też kruche, przez co możliwość stosowania dużej siły jest ograniczona. Okazuje się, że maszyna waterjet sprawdza się w tym przypadku idealnie. 

Działa ona punktowo, przez co poprawne jej wykorzystanie nie grozi skruszeniem materiału. Jednocześnie cięcie wodą jest na tyle silne, że udaje się przeciąć szkło.

Obecnie możliwe jest nawet cięcie wodą szkła hartowanego, jednak niezbędny jest do tego najwyższej klasy sprzęt o bardzo dużej mocy. 

Oczywiście cena maszyny do cięcia wodą tego typu jest nieco wyższa. Niemniej jednak generalnie jeśli chodzi o cięcie wodą, to cennik nie jest wysoki, gdyby porównać tę metodę z innymi sposobami obróbki materiałów. Właśnie dlatego dzisiaj wycinanie wodą to jedna z najczęściej wybieranych metod obróbki szkła.

Cięcie wodą plastiku

Tworzywa sztuczne to materiały bardzo zróżnicowane. Niektóre są twarde, inne miękkie. Cechą różnicującą jest też podatność na obróbkę, która zresztą w dużej mierze wynika właśnie z twardości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cięcie wodą sprawdza się zarówno w obróbce materiałów twardych, jak i miękkich.

Tym, co łączy zdecydowaną większość tworzyw sztucznych, jest podatność na działanie wysokich temperatur. Oddziaływanie wysokiej temperatury zwykle prowadzi do roztopienia plastiku. Dlatego też nie jest możliwa obróbka tworzywa sztucznego z wykorzystaniem metody, przy której powstaje szeroka strefa wpływu ciepła. Jeśli chodzi o cięcie wodą, strefa ciepła nie powstaje w ogóle. Między innymi dlatego wycinanie wodą doskonale sprawdza się w obróbce plastiku.

Cięcie wodą to metoda niezwykle uniwersalna. Sprawdza się w przypadku obróbki szkła i plastiku, ale też metalu, płytek ceramicznych i wielu innych materiałów. Jednocześnie gwarantuje wysoką precyzję cięcia. Tym samym dzisiaj wycinanie wodą jest bardzo powszechne. Można powiedzieć, że to jedna z najpopularniejszych metod obróbki materiałów.

Leave a comment