Zastanawiasz się jak odczytać stan licznika prądu? To proste!

Gdy wyprowadzamy się z domu rodzinnego np. na studia lub własnego mieszkania stajemy przed nowymi wyzwaniami. Część z nas nie radzi sobie z gotowaniem, inni nie potrafią dobrze obsłużyć pralki, a jeszcze kolejni bardzo boją się końca miesiąca, kiedy trzeba będzie podać właścicielowi mieszkania lub przedstawicielowi elektrowni zużycie prądu. Jeśli nie wiesz, jak odczytać stan licznika prądu – nie martw się. Nie jesteś sam, a ten artykuł ma na celu pokazanie Ci krok po kroku jak poprawnie wykonać tę czynność i pozbyć się zbędnego stresu. Gotowy/a? No to zaczynamy.

Jak odczytać stan licznika prądu – wprowadzenie

Zanim nauczymy się odczytywać stan domowego licznika musimy zapoznać się z teorią. Przede wszystkim warto wiedzieć jakie rodzaje mierników prądu są dostępne na polskim rynku. Standardowe liczniki, które spotykamy w naszych domostwach są jedno lub trójfazowe. Czym się różnią? Pierwszy z nich może być wykorzystywany przy napięciu do 230 voltów. Trójfazowy licznik jest natomiast bardziej przepustowy i stosujemy go przy zapotrzebowaniu maksymalnym do 400 voltów. Jeżeli wiemy zatem, iż w naszym domu nie zostaną podpięte maszyny, które będą pochłaniały dużo energii, z całą pewnością wystarczy nam zwykły, jednofazowy licznik. Jeżeli natomiast mamy przydomowy zakład blacharski lub podobną działalność, warto zabezpieczyć się i wybrać już na wstępie trójfazowy miernik. Jak odczytać stan licznika prądu przy jednej i trzech fazach?

Sam schemat odczytywania stanu zużycia nie jest zależny od ilości faz jakie posiada nasz licznik. Jeśli zatem nie wiemy, który rodzaj instalacji posiadamy np. w wynajmowanym mieszkaniu – bez obaw. Dla nas kwestią ważniejszą od wielofazowości licznika będzie jego wygląd zewnętrzny. To on bowiem ułatwi lub utrudni nam odpowiedź na pytanie „jak odczytać stan licznika prądu”. Najstarszym typem liczników są tzw. liczniki indukcyjne. Klawisze oznaczone cyframi zmieniają się w takim mierniku mechanicznie. Z tego względu czasem niewygodnie jest odczytywać dane z tego rodzaju licznika. Dużo prostszym w obsłudze licznikiem jest ten elektroniczny. Tu nie musimy już gimnastykować się, aby dostrzec każdą cyfrę. Stan licznika ukazuje nam się bowiem na niewielkim ekranie i bezproblemowo możemy go odczytać.

Niewygodnie dane z miernika ekranowego pobiera się tylko wówczas, gdy w jego pobliżu jest dostęp do ostrego światła słonecznego. Wówczas cyfry mogą nie ukazywać się tak wyraźnie jakbyśmy tego oczekiwali. Obecnie na rynek wchodzą również inteligentne czytniki, które będą umożliwiały wymianę informacji między usługodawcą dostarczającym prąd do domów prywatnych, a mieszkańcami. W krótce będziemy zatem świadkami rewolucji technologicznej w zakresie liczników prądu.

Jak odczytać stan licznika prądu – krok po kroku

Aby dowiedzieć się jak odczytać stan licznika prądu najpierw musisz zorientować się, gdzie zamontowany jest miernik w Twoim domu/mieszkaniu. Kiedy już przed nim staniesz zauważysz, że pewne cyfry są zdecydowanie większe od innych oznaczeń na panelu. To właśnie zasadnicza część, która będzie nas interesowała. Oprócz tego na mierniku widnieją dane tj. data, godzina czy kody OBIS.

Czym są kody OBIS i czy mogą pomóc nam w odpowiedzi na pytanie „jak odczytać stan licznika prądu”? Otóż tak, są one kluczowe. Najczęściej znajdziemy je w lewym górnym roku naszego miernika. Znajdują się tam oznaczenia: 1.8.0, 1.8.1 oraz 1.8.2. Pierwszy wskaźnik oznacza, iż licznik na danym panelu wskazuje całkowite zużycie prądu. Gdy chodzi natomiast o kod 1.8.1 rozczytujmy go jako zużycie prądu w pierwszej strefie, a 1.8.2. w drugiej.

Oznaczenia wyglądają nieco inaczej, jeżeli w domu mamy zainstalowany licznik dwukierunkowy. Jak odczytać stan licznika prądu, gdy podłączyliśmy instalację fotowoltaiczną i zamontowano nam nowy miernik? Generalnie zasada jest bardzo podobna jak w przypadku liczników jednokierunkowych. W oznaczeniach OBIS dostrzeżemy jedynie zmianę w pierwszej cyfrze kodu, gdyż zmienia się ona z 1 na 2. Oznaczenie 2.8.0 będzie świadczyło więc o całkowitej ilości oddanej energii, 2.8.1 o ilości energii oddanej w strefie 1, a 2.8.2 w strefie drugiej.

Leave a comment