Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe o charakterze celowym. To oznacza, że podpisując umowę, zgadzamy się na wykorzystanie otrzymanych pieniędzy wyłączenie w ustalony wcześniej sposób. Na co konkretnie można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny zalicza się do jednego z najpopularniejszych produktów bankowych. To zobowiązanie długoterminowe, z czasem spłaty nawet do 30 lat i najczęściej przyznawany jest na bardzo wysokie kwoty. Jest to kredyt celowy, co oznacza, że jego uzyskanie zwiąże się z przedstawieniem powodu, dla którego chce się wykorzystać pieniądze. Najczęściej dotyczy to kupna mieszkania czy domu albo budowy, a nawet wykonania remontu. Jak działa kredyt hipoteczny analizuje, wyjaśnia blog kredytexpress.pl. Można się wiele dowiedzieć o mechanizmach działania tego zobowiązania oraz tym, w jaki sposób się przygotować do jego wzięcia.

Najczęściej kredyt hipoteczny udzielny jest w celu zakupu domu lub mieszkania, ale też za jego pomocą da się kupić działkę budowlaną, wybudować dom, a także dokonać remontu czy adaptacji nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania

Zdecydowanie najczęściej kredyt hipoteczny wykorzystywany jest właśnie w celu zakupu gotowej już nieruchomości – mieszkania lub domu, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Oczywiście w zależności od rodzaju nieruchomości, trzeba liczyć się z tym, że będą do tego potrzebne inne dokumenty.

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej

Planując budowę własnego domu, najczęściej w pierwszej kolejności szuka się odpowiedniej działki budowlanej. Kredyt hipoteczny pozwala na dokonanie takiego zakupu, który jest pierwszym krokiem w finalizacji inwestycji. Co istotne rzadko się zdarza, by bank udzielał jednego kredytu na zakup działki i budowę domu jednocześnie – koszty pod tym względem są zazwyczaj bardzo wysokie, przez co wymagane jest wzięcie nie jednego, a dwóch zobowiązań. Oczywiście nie jest to regułą i wiele zależeć będzie od danego banku i rzecz jasna naszej zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Gdy ma się już działkę budowlaną, kredyt hipoteczny wykorzystuje się także do celów budowlanych. Oczywiście wcześniej w banku trzeba będzie przedstawić przygotowany już wcześniej plan budowy i projekt inwestycji z uwzględnieniem wszystkich kosztów, jakie się z tego tytułu poniesie.

Kredyt hipoteczny na remont

Mało kto wie, ale kredyt hipoteczny można także przeznaczyć na adaptację lub remont nieruchomości. Planując więc duże zmiany i potrzebując pieniędzy, właśnie na ten cel przeznaczony jest ten rodzaj kredytowania. W ten sposób możliwe jest także zaadaptowanie nieruchomości czy pomieszczeń, które wcześniej nie miały charakteru mieszkalnego, a także dokonać ich rozbudowy.

Na co jeszcze można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Lista celów, na jakie można przeznaczyć kredyt hipoteczny, jest jednak znacznie dłuższa i bardziej szczegółowa. Obejmuje więc zakup nieruchomości od deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, osób prywatnych, działek rolnych z zabudową czy takich, na których już wcześniej ktoś zaczął budować. Można też kredytem hipotecznym nabyć udziały w nieruchomości, przekształcić mieszkanie lokatorskie czy spółdzielcze we własnościowe albo je wykupić.

Leave a comment